Niusy » Różne ciekawostki » Sztuka zabijana przez grzyby...

Sztuka zabijana przez grzyby...

Dodał: Wiesław Kamiński (zenit)

 

Galeria foto
Są grzyby które potrafią uśmiercić żywe drzewa. Przykładem jest, będąca utrapieniem leśników, wszechobecna opieńka. Także wiele grzybów nadrzewnych jest przyczyną zamierania żywych drzew. To różnego rodzaju grzyby hubowate. Jeden z grzybów kapeluszowych, który przyczynia się zamierania topoli jest Łuskwiak topolowy [Łuskwiak niszczący] Pholiota populnea . Kilka dni temu, jadąc na grzybobranie, przejeżdżaliśmy przez Zgierz, tuż koło pięknego parku. Zauważyłem piękną drewnianą rzeźbę, ale dostrzegłem na niej coś co nie było dziełem rzeźbiarza, ale dziełem natury... Okazało się, że rzeźbę porastały jakieś grzyby.Po wyjściu z samochodu rozpoznałem znane mi już wcześniej, a spotykane na topolach, łuskwiaki topolowe. Idąc w głąb wspaniałego zgierskiego parku zauważyłem, że grzyby rosną na większości eksponowanych tam rzeźb. Prawdopodobnie tylko te rzeźby, które były zabezpieczone farbami lub wykonane z drewna innego niż topola, nie zostaną zniszczone przez łuskwiaki topolowe.

Wielka szkoda, że tak piękne rzeźby po kilku latach prawdopodobnie zniszczy grzyb, który wcześniej nie bez powodu nazywano niszczącym. Radziłbym rzeźbiarzom, aby swoje rzeźby w drewnie zabezpieczali środkami chroniącymi przed grzybami i pokrywali je farbami - dzięki temu dłużej będą cieszyć oczy odwiedzających ten uroczy park.

Zenit

Tak wyglądała ta rzeźba rok temu w maju 2008 www.tokz.free.ngo.pl/... a tak w październiku 2009 www.galeria.nagrzyby.pl/... Jak będzie wyglądać w 2010 zobaczymy... i ile jeszcze lat będzie w parku...

Więcej na temat tych rzeźb można dowiedzieć się z tych stron www

http://tokz.free.ngo.pl/_/strona/Zgierska_galeria_rzezby.htm

http://cms.miasto.zgierz.pl/index.php?page=galeria-rzezby-drewnianej&hl=pol

http://boguslav.blog.onet.pl/Galerie-rzezby-drewnianej-w-Zg,2,ID352247881,n

 
Komentarzy (9) | 29.10.2009 | Drukuj | Poleć znajomemu

Napisz komentarz:

Zaloguj się by dodać komentarz.