Cortinarius odorifer Zasłonak anyżkowy

Index polski Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Inne zasłonaki


Owocnik - średnicy 3-10cm, w środku znajduje się miedziano zabarwione centrum, ku brzegowi przybiera odcień zielonkawy, zielonkawoszarawy, żółtooliwkowy a nawet fioletowawy. Z czasem cały kapelusz przybiera barwę jednolicie czerwonobrunatną. Młody wyrasta z podłoża jako wypukły, następnie wyciąga sie ku górze, z wiekiem płaski i wreszcie lejkowaty i nieco wygięty. Brzeg długo podwinięty. Wilgotna powierzchnia kleiście śluzowata, sucha połyskująca, naga i gładka. Skórka daje się ściągać.

Blaszki- regularne, ściśliwe ustawione, mniej lub bardziej zatokowo wygięte. Barwy żółtawej lub zielonkawej przechodzące później w oliwkowobrązowe.

Trzon- 5-8cm wysokości i 1-2 cm grubości, mięsisty. Skórka barwy bladożółtawej lub zielonkawej jest silnie włókniściewłosowato obwieszona. Przy czym osłona ( velum) zostaje zabarwiona na brązowano przez spadające zarodniki. Bulwa ma wyraźne obrzezanie.

Miąższ- ścisły, barwy cytrynowożółtej do chromowożółtej. Smak łagodny, zapach intensywny anyżkowy.

Wysyp zarodników- czerwonobrunatyny.

Występowanie- rzadki, do lata do jesieni na górskich stanowiskach, w grupach, w lasach iglastych na wapiennych i krzemionkowych glebach.

Zastosowanie- jadalny.

Możliwość popełnienia pomyłki- ze wglądu na intensywny zapach anyżku nie do pomylenia.

Uwagi- odorifer znaczy "pachnący"

W internecie


 

Opracował: Termit