Cortinarius purpurascens Zasłonak purpurowiejący

Index polski Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Inne zasłonaki

Kapelusz- średnicy 5-13cm, początkowo półkolisty, potem łukowaty do płasko rozpostartego. Na starość z środkiem płytko wklęsły. Barwy szarobrązowej do czerwonawobrązowego, przy brzegu zwłaszcza za młodu intensywnie fioletowy lub cały kapelusz z fioletowawym odcieniem. Skórka w porze wilgotnej śliska i błyszcząca z ciemniejszymi plamkami lub wrośniętymi włókienkami. W okresie suszy lepki i zamszowo błyszczący. Brzeg gładki i ostry.

Blaszki- młode intensywnie fioletowe, na starość rdzawobrązowe. Szerokie, wąsko, przyrośnięte do trzonu. Uszkodzone czerwienieją z winnym zabarwieniem, ostrza gładkie, białawe.

Trzon- blado lub intensywnie fioletowy, za młodu z fioletowawą osłonką, walcowaty, z osadzoną bulwą, która uciśniona czerwienieje, pełny.

Miąższ- fioletowy zwłaszcza w strefie brzegowej trzonu, uszkodzony nabiera purpurowo, cienkomięsisty. Smak słaby i o korzennym zapachu.

Zastosowanie- jadalny.

Występowanie- częsty, w górskich świerczynach, ale także w lasach iglastych i liściastych pod świerkami lub bukami. Na glebach zasobnych w wapień i kwaśnych.

Gatunek podobny to- pomyłka mało prawdopodobna ze względu na charakterystyczne zabarwienie.

 

Opracował: Termit- Jarosław Szlegier