Skeletocutis lenis Szkieletnica aksamitna

Index polski Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Inne grzyby nadrzewne


Grzyb z polskiej czerwonej listy grzybów

 Skeletocutis lenis (Amyloporia lenis) Szkieletnica aksamitna (Mąkosa aksamitna)

Owocniki- początkowo niewielkie, łączące się później w większe resupinaty do 30 cm długości i do 10-15 cm szerokości oraz 1-2 mm grubości, zwykle w centrum nieco grubsze, dość silnie przyrośnięte do podłoża i po wychnięciu odrywające sięnieznacznie na brzegach, miękko-skórzaste, białe, później zwykle z lekkim odcieniem kości słoniowej. Miąższ bardzo cienki, do 0,1 mm grubości. Płonny brzeg u młodych owocników wąski, cienki, delikatnie puszysty, okolony najczęsciej cieniutką przejrzystą obwódką, dość szybko jednak pokrywający się rurkami i wtedy dość ostro zarysowany. Rurki 1-3 mm długości, w jednej lub rzadziej 2-3 warstwach, w centrum dłuższe, przy brzegu owocnika natomiast zwykle w kształcie dołków lub siateczki, proste lub ukośne i wtedy często w tarasach i częściowo otwarte, o cienkich przegrodach międzyrurkowych, miękko elastycznych i ostrzach delikatnie kłaczkowato-orzęsionych,  postrzępionych lub ząbkowanych i wskutek tego przy dotknięciu palcem dających wrażenie miękkiego aksamitu. Pory drobne i raczej nieregularne, koliste, obło-kanciaste, podłużne, a na pionowych podłożach nawet labiryntowate, 0,13-0,2-0,4(-0,7) mm średnicy, przeciętnie (2-)4-7 na 1 mm.

Wysyp zarodników- zarodniki cylindryczne lub elipsoidalno-cylindryczne, zwykle wygięte, niekiedy nawet półksiężycowate, często z 1 lub 2 kropelkami wewnątrz.

Występowanie- na korze i drewnie leżących na ziemi, zwykle jeszcze dośc twardych pni drzew iglastych, rzadziej liściastych, w lesie oraz na drewnie użytkowym w budynkach. Wywołuje zgniliznę, która dość silnie rozkłada drewno. Grzyb znany w Polsce głównie z rezerwatów.

Status na Czerwonej Liście: V - narażony

Uwagi- gatunek ten cechuje bardzo zmienna budowa makroskopowa i mikroskopowa, dlatego wyróżniono szereg form.

Literatura-
W. Wojewoda (red.), Checklist of Polish Larger Basidiomycetes - Vol. 7 (2003) - Biodiversity of Poland
S. Domański, Flora Polska. Grzyby (Fungi). Żagwiowate I (Polyporaceae I), Szczeciniakowate I (Mucronoporaceae I). PWN 1965.

W internecie
http://www.treknature.com/gallery/photo43221.htm
http://www.biofokus.no/Bilder/Aktuelt/2006/jan-mars/2202lenisSTOR.jpg
http://www.metsavetoomus.fi/media/sirppikaapa.jpg
http://jlcheype.free.fr/imagesw/skeletocutis_lenis.htm

 

Opracował: Waldemar Czerniawski