Phellinus laevigatus Czyreń gładki

Index polski Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Inne grzyby nadrzewne


Grzyb z polskiej czerwonej listy grzybów

 

Phellinus laevigatus Czyreń gładki

Owocnik- wieloetnie owocniki, resupinatowe, za młodu niewielkie, koliste lub podłużne, 1-5 cm średnicy, później przeważnie zlewające się w wydłużone i dość nieregularne resupinatowy, do 20-0 cm dł., 10-20 cm szer. oraz 0,1-1 cm grubości, silnie przyrośnięte do podłoża. Owocniki jednoroczne skórzaste, często nierówne i pokryte drobnymi guzkami, brunatnocynamonowelub koloru cygar, o płonnym, oliwkowocynamonowym, filcowatym, do 1 mm szer. brzegu w kształcie wałka. Owocniki wieloletnie, twarde i zdrewniałe, gładkie lub najwyżej nieco faliste, zwykle poduszkowate i wypukłe, brunatnoumbrowe do ciemnoumbrowych o cienkim, wąskim, cynamonowym, płonnym brzegu, niekiedy zanikającym i po wyschnięciu często odstającym od podłoża. Miąższ bardzo cienki, do 0,5 mm grubości, brunatnocynamonowy, potem umbrowobrunatny. rurki 1- lub wielowarstwowe, przyrastające corocznie 1-4 mm, z czasem zarastające białawą grzybnią, o cienkich przegrodach międzyrurkowych i gładkich ostrzach, pokrytych czasem szarawym nalotem. Pory bardzo drobne, regularne, koliste lub podłużne, 0,07-0,2 mm średnicy, przeciętnie 6-8 na 1 mm.

Wysyp zarodników- zarodnikiszeroko elipsoidalne, rzadziej odwrotnie jajowate, bezbarwne.

Występowanie- na korze drzew liściastych oraz krzewów. Drewno rozkłada bardzo szybko, powodując białą zgniliznę. Gatunek dość rzadki.

Status na Czerwonej Liście: V - narażony

Uwagi-  wykazuje pewne podobieństwo do Ph. igniarius. Można jednak je odróznić po porach, które u Ph. laevigatus są mniejsze.

Literatura-
W. Wojewoda (red.), Checklist of Polish Larger Basidiomycetes - Vol. 7 (2003) - Biodiversity of Poland
S. Domański, Flora Polska. Grzyby (Fungi). Żagwiowate I (Polyporaceae I), Szczeciniakowate I (Mucronoporaceae I). PWN 1965.

 

<b>W internecie</b>
http://popgen.unimaas.nl/~jlindsey/commanster/Mushrooms/Basidio/SpBasidio/Phellinus.laevigatus.jpg
http://mycorance.free.fr/valchamp/champi651.htm

 

Opracował: Waldemar Czerniawski