Smardz jadalny Morchella esculenta

Index polski  Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Smardz jadalny (to zdjęcie zostało zdjęciem roku 2007 na portalu)Smardz jadalny Morchella esculentaGaleria smardza (historia jednego smardza...)Smardz jadalny  Morchella esculenta na kamiennym bruku przed kościołemSmardz jadalny Morchella esculentaSmardz jadalny Morchella esculentaSmardz jadalny Morchella esculenta (smardze z Krakowa) Smardz jadalny Morchella esculenta (smardze z Krakowa)Inne z smardzowatych

Inne grzyby pod ochroną w PolsceGrzyb z polskiej czerwonej listy grzybów

Owocnik - wysokość może dochodzić do 20 cm; prawie okrągły, tylko rzadko nieco wydłużony; kapelusz zajmuje 1/2-2/3 wysokosci trzonu; na calej główce znajdują się szerokie zagłebienia, tak zwane alweole, powstają one z żeberek i ścieżek, często faliscie połączonych z sobą; barwa jasnoochrowa albo jasnożółta z odcieniem brązowym; w środku pusty podobnie jak jaśniejszy, jednolicie zabarwiony trzon.

Trzon - średnicy 2-4 cm. Grubieje u podstawy; powierzchnię ma pomarszczoną, pokrytą drobnymi, lepkimi ziarenkami.

Miąższ - białawy, kremowy , kruchy; smak i zapach przyjemne.

Wysyp zarodniów - białawożółtawy.

Wystepowanie - gatunek w Polsce dość rzadko spotykany. Najczęściej rośnie gromadnie, ale spotyka się również pojedynczo wyrastające okazy. Owocniki pojawiają się wiosną, od kwietnia do początku czerwca, w świetlistych lasach łęgowych, raczej na żyznych glebach, bogatych w szczątki organiczne, chętnie na brzegach rzek i potoków, wśród lepiężników, w trawie, na trawiastych skrajach lasów, wsród żywopłotów, na rabatach kwiatowych. Spotykany także w sadach i ogrodach pod drzewami owocowymi. Grzyb ten unika gleb nawożonych.

Zastosowanie - smardz jadalny jest smacznym grzybem o specyficznym, delikatnym smaku; w stanie surowym wykazującym słabe właściwości trujące.

Mozliwośc popelnienia pomyłki - smardz jadalny jest bardzo zmienny. Stwierdzono zmienność barw i kształtów, często na tym samym miejscu wystepowania. Bywa mylony z piestrzenicą kasztanowatą, która wytwarza owocniki w tym samym czasie, w lasach iglastych.

Uwaga - w Polsce podlega ochronie.

Status na Czerwonej Liście: R - rzadki

Uwagi ogólne - wyróżnia się szereg odmian tego gatunku, różniących się od formy podstawowej głównie barwą i kształtem główki. Odmiana zwykła (Morchella esculenta var. vulgaris) ma ciemnobrązową, czasem prawie czarną główkę, odmiana okrągła (Morcheella esculenta var. rotunda) ma główki kuliste w zarysie i mniej wyraźne żeberka, odmiana ciemna (Morchella esculenta var. umbrina) ma żeberka kontrastująco jasne w stosunku do ciemnych alweoli i odmiana biała (Morchella esculenta var. alba) z główkami prawie białymi. Smardz grubonogi (Morchella esculenta var crassipes) tworzy duże owocniki o szczególnie długich i pękatych trzonach.

Smardze należą do woreczniaków (Ascomycetes), ponieważ ich zarodniki tworzą się w tak zwanych workach siedzących na jamkowatej powierzchni .

''Esculenta'' znaczy jadalna

W internecie
http://www.rysch.com/pilze/Morchella_esculenta.htm
http://www.pilzepilze.de/galerie/d/7056-2/_13
http://www.nahuby.sk./sk/...n2006_31231.jpg
http://www.mycobel.be/pho...enta_(yd)_4.jpg

Foto:
Wiesław Kamiński, Marek Zajdek, Zygmunt Augustowski, Ryszard Rutkowski

Inne morchella

Morchella conica
Smardz stożkowaty
Morchella crassipes
Smardz grubonogi
Morchella dunensis


Morchella elata
Smardz wyniosły
Morchella esculenta var. rotunda
Smardz jadalny odm okrągła
Morchella esculenta var. umbrina
Smardz jadalny odm ciemna
Morchella pragensis
Smardz praski
Morchella semilibera
Smardz półwolny
Morchella steppicola
Smardz stepowy
Morchella vulgaris
Smardz zwyczajny

 

 

Opracował: Termit/ Zenit

Mapa występowania grzybów

Uwaga! Znaleziono miejsca (4) na mapie występowania grzybów. Zobacz mapkę »

 

Ostatnio dodane zdjęcia z tego gatunku

0_20130507-160051-73669900.jpg
0_20130504-093657-63569100.jpg
0_20130501-230958-60442500.jpg
 

więcej »