Bovista graveolens Kurzawka polna

Index polski Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Inne podobneBovista graveolens Kurzawka polna [syn. B. hungarica]

Grzyb z polskiej czerwonej listy grzybów

Owocnik- Owocniki 3-6 (-7) cm średnicy. kulistawe, czasem garbkowate. nieco spłaszczone, u dołu zaokrąglone, nieraz pofałdowane, bez sznurów grzybni, choć u okazów niedojrzałych u podstawy może być widoczna resztka strzępek okrywających. gzoperydium białe,stopniowo kremowe, cienkie, głądkie lub drobno ziarniste, pomarszczone, z ziarenkowatymi wgięciami i spłaszczonymi wybrzuszeniami; we wklęśnięciach można zaobserwować nieregularne, bardzo krótkie i ostre wyrostki. Egzoperydium dość wcześnie odpada; utrzymuje się dłużej w postaci krusty na owocnikach pochodzących ze stanowisk osłoniętych przez roślinność; jest wówczas barwy czarnokasztanowatej do czarnej. Endoperydium ochrowobrunatne, szarobrązowe, koloru umbry, brązowe z czerwonawym odcieniem, trochę połyskliwe, pergaminowate, spręzyście napięte, elastyczne miększe niż u Boavista nigrescens. Powstający na szczycie otwór początkowo jest mały i kolisty, później rozszerza się nieregularnie. Gleba barwy ciemnokawowej z odcieniem purpurowym. Podglebia brak.

Wysyp zarodników- Zarodniki w masie czarnobrązowe. Kuliste, gładkie lub punktowane.

Występowanie- GRzyb występuje na glebach dość lekkich, na otwartych przestrzeniach, najczęściej na ścierniskach i polach zbożowych, rzadziej w uprawach kończyny, wśród traw, w mieszanych zaroślach, a także w lasach. VII-X

Możliwość popełnienia pomyłki- Kurzawka polna prawdopodobnie była pomijana lub mylona z Boavista nigrescens, od której różni się swymi zarodnikami o sterygmach wygiętych na kształt literu U.

Status na Czerwonej Liście: E - Wymierający

Uwagi- Kurzawka polna należy do grzybów niezbyt często znajdowanych. W Polsce notowana jest głównie z siedlisk związanych z gospodarką człowieka, na pastwiskach, ścierniskach, obrzeżach dróg polnych oraz na wydmach nadmorskich.

Literatura- Rudnicka-Jezierska W., 1991 - Flora Polska. Grzyby (Mycota). Tom XXIII

W internecie-

http://ziva.avcr.cz/img/dyn/0306-6_prasivkabovistagraveolens.jpg
http://www.pabb.de/html/picture/hi_q_picture/b_graveo.jpg

 

Opracował: Waldemar