Błyskoporek szczotkowaty [włóknouszek szczotkowaty] Inonotus hispidus

Index polski  Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Inonotus hispidus - Błyskoporek szczotkowaty Inonotus hispidus - Błyskoporek szczotkowaty Inonotus hispidus - Błyskoporek szczotkowaty Inonotus hispidus - Błyskoporek szczotkowaty Błyskoporek szczotkowaty Błyskoporek szczotkowaty  Inne grzyby nadrzewne


Grzyb z polskiej   czerwonej listy grzybów 

Owocnik- do 6-35cm szeroki, odstające na 6-30cm w miejscu przyrośnięcia 2-10cm grubości. Kopytowaty, poduszkowaty półkulisty, szeroko przyrośnięty do podłoża, Górna powierzchnia bez strefowań, u młodych egzemplarzy żółtoczerwona, brzoskwiniowa z wiekiem czerwonobrązowa, rdzawoczerwona, ciemniejąca. Powierzchnia początkowo gładka, z wiekiem nieco pofalowana i brodawkowana, gładka i matowa, z wiekiem pokryta szczeciniastopilśniowatymi włoskami. Z czasem prawie naga, popękana, szorstka. brzeg u młodych egzemplarzy wystający, siarkowo-żółty.

Hymenofor- młody siarkowożółtawy, z wiekiem ochrowy, szaroochrowy do brązowawego. Na powierzchni znajdują się większe otwory, które wydzielają żółtawe krople wodnistej wydzieliny o gorzkim smaku.

Pory- okrągławo-kanciaste.

Rurki jednowarstwowe, bardzo długie.

Miąższ- żółtawy do ochrowego, rdzawobrązowy, uszkodzony natychmiast brązowieje. Początkowo miękki gąbczasty i soczysty, z wiekiem suchy i twardy.
Zapach przyjemny kwaskowaty, smak łagodny.

Występowanie- rzadki. Huba jednoroczna wyrastająca pojedynczo lub grupach, latem, na pniach i gałęziach żywych i zamierających jabłoniach, rzadziej na innych drzewach jak np: orzechu lub morwie.

Zastosowanie- niejadalny.

Możliwość popełnienia pomyłki- ze swoimi dużymi rozmiarami i szczeciniasto owłosioną górną powierzchnią raczej nie do pomylenia.

Status na Czerwonej Liście: R - rzadki.

Inne nazwy zwyczajowe-

Literatura
Domański S. Orłoś H. Skirgiełło A. - Flora Polska. Grzyby.

W internecie
http://www.nahuby.sk./ima...omsar_79361.jpg
http://swefungi.se/PAGES_IO/Inonotus_hispidus.html
http://champignons.mosell..._hispidus_2.jpg


foto: Termit- Jarosław Szlegier, Waldemar Czerniawski

 

 

Opracował: Termit- Jarek Szlegier

Ostatnio dodane zdjęcia z tego gatunku

0_20090806-175439-36763100.jpg
0_20090806-175355-62638100.jpg
0_20090806-175243-94048800.jpg
 

więcej »