Niusy » Polska której nie znamy... » Pałac Biskupi w Ciążeniu

Pałac Biskupi w Ciążeniu

Dodał: sensi

 

Galeria foto   

Ciążeń jest wsią położoną w powiecie słupeckim w Wielkopolsce.
Znajduje się tam późnobarokowy pałac biskupi wraz z pawilonem, galerią  i parkiem. Z parku( 12 ha), położonego wysoko na skarpie rozciąga się widok na dolinę rzeki Warty. Pisałam o tym pałacu kiedyś na forum ale nie przedstawiałam go w newsie zatem czas nadrobić zaległości.Wink

 Pałac był dawną rezydencją biskupią i został wzniesiony w latach 1758-68 dla biskupa Teodora Czartoryskiego przez architekta Józefa Sacco.

Jest to barokowy, trójkondygnacyjny gmach, który ma elewacje i niektóre wnętrza ozdobione dekoracjami rokokowymi.

Przykryty dachem mansardowym. Korpus główny połączony jest krótką, prostą galerią ze skrzydłem zachodnim, składającym się z pawilonu i dobudowanej doń oficyny.

W pałacu mieści się obecnie Dom Pracy Twórczej oraz filia Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza tym znajdują się tam  miejsca noclegowe dla grup zorganizowanych i osób prywatnych. Pałac bywa wykorzystywany jako miejsce spotkań ludzi biznesu, kultury i sztuki oraz twórczej pracy wymagającej skupienia.

Zgromadzono tu bogate i unikatowe zbiory masońskie.

Nie jest to daleko ode mnie i bywam w tych rejonach od czasu do czasu, to postaram się kiedyś "wtargnąć" do środka.

Tylko nie wiem czy do masoników mnie dopuszczą, chociaż z racji ukończonych nauk, pewnie bym ich uprosiła, żeby je obejrzeć. Mam co nieco wspólnego z książkami i bibliotekami.

Obecnie większość pomieszczeń parterowych pałacu w Ciążeniu, (jedna sala na pierwszym i trzy na drugim piętrze), pełnią funkcje magazynowe.

Przechowuje się tu stare druki, zbiory dubletów i mniej używane czasopisma oraz częściowo masoniki.

Większość sal na pierwszym piętrze pełni funkcje reprezentacyjne. Znajduje się tu sala konferencyjna, salon i czytelnia zbiorów podworskich. Do tej części należy także czytelnia masoników.

Ulokowanie zbiorów masońskich w Ciążeniu spowodowało, że katalog masoników został zdublowany. Jeden komplet katalogów znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, w Samodzielnej Sekcji Zbiorów Masońskich, a drugi w Ciążeniu.

Do 1983 roku nie ukrywano istnienia zbiorów masońskich w Bibliotece, ale nie rozgłaszano faktu ich istnienia. Dopiero po otwarciu Ciążenia, po jego remoncie kapitalnym, ukazały się wzmianki o zbiorach w prasie. Zagraniczni uczeni zostali poinformowani o zbiorach masoników w Bibliotece dzięki nawiązaniu współpracy z niemieckim Muzeum Wolnomularskim w Bayreuth.

To może tyle, co miałabym do dodania na temat zbiorów wolnomularzy.

Nie byłam w środku ale jest możliwość zwiedzania w określone dni.

Tutaj informacje o pałacu w Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%85%C5%BCe%C5%84

A na koniec jeszcze kilka moich zdjęć pałacu, pochodzących z 2 wizyt. Dodam jeszcze, że na tle pałacu często widac nowożeńców, fotografujących sie w tym pieknym otoczeniu.Smile

Pozostałe zdjęcia można zobaczyć w galerii, do której zapraszam zainteresowane osoby:

 

 

 

 

 
Komentarzy (5) | 28.02.2010 | Drukuj | Poleć znajomemu

Napisz komentarz:

Zaloguj się by dodać komentarz.