Niusy » Polska której nie znamy... » Pałac myśliwski w Antoninie

Pałac myśliwski w Antoninie

Dodał: sensi

 

Galeria foto  
Wracając z moich górskich wojaży , zahaczyłam o Antonin. Miejscowość znajduje się 15 km od Ostrowa Wielkopolskiego. Jest to znany w regionie ośrodek wypoczynkowy z kąpieliskiem ale również znajduje się tam bardzo ciekawy pałac.Smile
Wieś nazwano Antoninem  w XIX wieku, na cześć Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego, który w latach 1822-1824 wybudował sobie tutaj letnią rezydencję.

  

Wcześniej miejscowość nazywała się Szperek. Była niedziela i zdziwiłam się , że wokół pałacu stoi mnóstwo samochodów i panuje duży ruch. Mimo wszystko postanowiłam dostać się do środka, bowiem wyczytałam wcześniej w necie, że znajduje się tam zabytkowa kolumna-komin, którą chciałam koniecznie zobaczyć.Laughing

A wyjaśnienie tego rozgardiaszu okazało się prozaiczne. Sala była wynajęta na uroczystości komunijne. Pomyślałam, że łatwiej uda mi się przemknąć do środka, jako „ gość komunijny".

Ogromna sala z kolumną pośrodku była podzielona na 2 części, bowiem „delikwentów" komunijnych było dwóch. Więc zapewne nie wszyscy się tam znali. Przystąpiłam więc do „penetracji" pałacu. Ale zanim zajmę się wnętrzem, pokażę kilka zdjęć z zewnątrz pałacu.

 

Podam też link do interaktywnej panoramy 3d pałacu. Można sobie przełączyć na tryb pełnoekranowy i trzymając wciśnięty przycisk myszki obejrzeć pałac i jego otoczenie.. Wizualizacji jest kilka.

http://www.palac-mysliwski.pogodzinach.net/wizualizacje.html?show=22821

Pałacyk zainteresował mnie jeszcze z innego powodu. Jest drewniany (modrzew) a  rzadko się takie cacka spotyka. Wyczytałam wprawdzie w necie, że nie jest to wyłącznie drewno, ale  może wesprę się tutaj cytatem:

„Główna konstrukcja Pałacu Myśliwskiego w Antoninie wykonana jest z drewna; ceglane mury zostały obłożone modrzewiowymi belkami, co daje wrażenie budowli całkowicie drewnianej. Wewnątrz wznosi się potężna kolumna dorycka, która jest zarazem kominkiem z dwoma czynnymi paleniskami. W jesienne i zimowe wieczory trzask palących się szczap i blask ognia bijący z kominka stwarza niepowtarzalną atmosferę. Liczne trofea myśliwskie stanowią jedną w swoim rodzaju kolekcję, jakiej nie znajdzie się w promieniu kilkuset kilometrów."

Źródło: http://www.szkoleniakonferencje.pl/miejsca-na-szkolenia/wielkopolskie/palac-mysliwski-w-antoninie?PHPSESSID=a29a10105

Efekt architektoniczny przeszedł wszelkie oczekiwania. Podobał mi się  zarówno kolor drewna tzw. żółć cesarska jak i sam pałacyk. Bardzo romantyczne miejsce, położone w ciekawym otoczeniu. Ale wracam do środka. Niżej prezentuję kilka fotek.Smile

„Pałac myśliwski zaprojektowany został przez Karola Fryderyka Schinkla. Jest to budowla trzykondygnacyjna, z centralną salą na całą wysokość pałacu. Wokół sali znajdują się dwie kondygnacje balkonów, na środku piec z kominem zdobiony porożami. W trzech skrzydłach pałacu znajdują się pokoje mieszkalne w czwartej klatka schodowa."

W latach 1827 i 1829 w pałacu gościł Fryderyk Chopin. Po II wojnie światowej był tu ośrodek kolonijny, od 1978 pałac pełnił rolę ośrodka kulturalnego, domu pracy twórczej. Przez wiele lat po wojnie organizowano tutaj plenerowe koncerty chopinowskie."

Źródło: http://www.man.poznan.pl/~marcinp/pages/polska/ostrow1.html

 

I  w pałacu zaznacza się obecność naszego kompozytora. Przy jednym z wejść znajduje się Jego popiersie a w środku jego portret i inne akcenty wskazujące na to, że tutaj przebywał.

 

Tyle moich zdjęć. Dodam jeszcze, że pałacyk jest otoczony parkiem , gdzie się wprawdzie wypuściłam ale wpadłam w jakieś dzikie gąszcza i zawróciłam. A szkoda, bo wyczytałam teraz, że to park w stylu angielskim, gdzie znajduje się staw, liczne drewniane mostki, jakiś strumień a co najważniejsze kaplica grobowa Radziwiłłów( wzniesiona w 1835 roku). Widocznie wyruszyłam nie w tym kierunku,  ale byłam zmęczona podróżą, bo wcześniej robiliśmy już przystanki w Bolkowie i Jeleniej Górze. Mogę więc tylko podać link do netu, gdzie można zobaczyć kaplicę i groby. Może tam jeszcze kiedyś trafię, to uzupełnię relację.

http://www.galeriawielkopolska.info/antonin.html

Inne fotki można zobaczyć w mojej galerii:

 

 

 


 

 

 

 

 

 
Komentarzy (3) | 2.08.2009 | Drukuj | Poleć znajomemu

Napisz komentarz:

Zaloguj się by dodać komentarz.