Niusy » Polska której nie znamy... » Miniatury zamków - Dolny Śląsk i Wielkopolska

Miniatury zamków - Dolny Śląsk i Wielkopolska

Dodał:

 

Kowary
Pobiedziska

Przebywając w maju tego roku w górach "wpadłam" do Kowar do Parku Miniatur zamków dolnośląskich.
Byłam tam dawno temu, kiedy dopiero tworzyli ten park i było w nim tylko kilka obiektów.
Teraz jest ich znacznie więcej. W cenie biletu (11 zł) przydzielają Ci " przewodnika" który opowiada o tych budowlach.SmilePark powstał w 2003 roku w Kowarach w dawnej fabryce dywanów. Przedstawia miniatury pałaców, klasztorów oraz starówek miast województwa dolnośląskiego. Miniaturowe budowle zostały wykonane w skali 1:25.
Można tu zobaczyć w wersji mini takie zabytki jak: Kościół Wang, pałac z Łomnicy, starówkę jeleniogórską itp. Park Miniatur stale jest powiększany o nowe obiekty.
Miniaturki zamków pokazywali już wcześniej inni Forumowicze ( Ząbek - w Inwałdzie koło Wadowic i Termit - z Kowar)
Ja zapraszam do swojej prezentacji.Laughing

W miesiącach letnich obiekty ogląda się na powietrzu. Natomiast zimą we wnętrzu dawnej hali.Obecnie hala jest przystosowana dla potrzeb turystów - zbudowano tu m.in. kawiarenki, a w hali zobaczyć można stylowe meble.
Zwiedzający zapoznają się z historią wystawianych obiektów. Niżej kilka budowli z pomieszczeń wewnętrznych:


Ponieważ opisywałam już kiedyś na forum podobny Skansen Miniatur który znajduje się w Wielkopolsce tutaj postanowiłam połączyć obie te relacje.
Przypominam link do Forum:
http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?p=116716&highlight=#116716

W newsie uzupełniam tamtejszą relację.

Skansen położony jest przy trasie Poznań - Gniezno (l ,5 km od Pobiedzisk), w połowie drogi pomiędzy tymi miastami. Leży w dolinie rzeki Głównej, w niecce o powierzchni 23 ha, będącej pozostałością po kopalni żwiru.
Otwarty został w maju 1998 r., w roku jubileuszu 950 - lecia Pobiedzisk, choć niektóre miniatury wykonano już w 1994 roku.
W Parku znajduje się około 35 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski.
Miniatury są wykonane w skali 1:20 z trwałych materiałów.Przedstawiają ratusze, pałace, kościoły, grody itp.
Są wierną kopią oryginałów z zachowaniem wszelkich detali. Wybrano obiekty najbardziej reprezentatywne dla naszego regionu, obejmujące trzy największe miasta Szlaku Piastowskiego: Poznań, Gniezno i Inowrocław.
O wielu tych obiektach pisałam już w newsach czy na Forum, bo tak się złożyło, że widziałam je w oryginale w rzeczywistych rozmiarach.Ciekawe byłoby zestawienie miniaturek z rozmiarami rzeczywistymi tych budowli. Zrobiłam to niżej z pałacem w Antoninie.
Na Forum wspominam, że jeszcze go nie widziałam. Teraz mogę dodać, że już go "zaliczyłam". Muszę tylko zmobilizować się do napisania newsa.Embarassed
Tutaj pokażę tylko 3 fotki, żeby porównać z miniaturką.

A niżej prezentuję miniaturki zamków wielkopolskich. Teren jest rozległy więc jest gdzie przysiąść i spokojnie wypić kawę.Laughing

Zainteresowanych tematem zapraszam do galerii z 2 albumami: z Wielkopolski i Dolnego Śląska:

 

                       

 
Komentarzy (5) | 9.07.2009 | Drukuj | Poleć znajomemu

Napisz komentarz:

Zaloguj się by dodać komentarz.