Niusy » Bractwo kurkowe...

Bractwo kurkowe...

Dodał: Wiesław Kamiński (zenit)

 
[IMAGE] Galeria foto Wcześniejsze informacje na portalu
Kiedy przed dwoma laty pojawiła się pewna firma oferująca pewne produkty zapewniające przemysłową uprawę kurek miałem wiele wątpliwości... gdy pojawiły się pytania na ten temat kierowane do mnie zawsze radziłem aby być powściągliwym w tej sprawie... dziś przedstawiam relacje osoby która mimo moich wątpliwości zawierzyła w dobrej wierze w kurkowy interes. Mam satysfakcje że z powodu antyreklamy tej firmy na łamach mojego forum i portalu liczba oszukanych ludzi nie była jeszcze większa... >>> WIĘCEJ


Współpracę z firmą Broadcast z Torunia rozpocząłem w dniu 19.11.2004, kiedy to zawarłem z nimi umowę o odbiór pieprznika jadalnego z mojej plantacji oraz otrzymałem od nich preparaty potrzebne do uprawy: Substraten SE i Sporex (po 2 litry każdego, na 200m2 powierzchni uprawowej).
Dużo wcześniej, przed 19 listopada, zapoznałem się ze wszystkimi materiałami szkoleniowymi dostępnymi na ich stronach internetowych. Oprócz tego byłem z nimi w kontakcie poprzez e-mail oraz telefonicznie, zadając szereg dodatkowych pytań, dotyczących przygotowania i prowadzenia uprawy.
W połowie grudnia 2004 rozpocząłem pierwszy etap uprawy – trociny sosnowe (prosto spod piły-nie ma mowy o zanieczyszczeniu czy zagrzybieniu), w ilości 7,6 m3 , nasączyłem maksymalnie wodą z dodatkiem preparatu Substraten SE. Następnie umieściłem je w czarnych foliowych workach 120litrowych, każdy szczelnie związany bez nadmiaru powietrza w środku i pozostawiłem w ciemnym pomieszczeniu na okres 85dni.Temperaturę w pomieszczeniu utrzymywałem na poziomie 6-8 st. C.
W czasie, gdy trociny dojrzewały, rozpocząłem wspólnie ze znajomymi budowę regałów (drewnianych- zgodnie z zaleceniami Broadcastu).Budowę ukończyliśmy na pocz. marca 2005, a 11 marca rozpocząłem drugi etap uprawy.
Dojrzałe trociny z worków zmieszałem z 1,5 m3 ziemii ogrodniczej oraz 0,76 m3 trocin bukowych (również świeże) i maksymalnie nasączyłem wodą z dodatkiem preparatu Sporex. Mieszanie odbywało się w betoniarce. Ziemia była poddana wcześniej analizie chemicznej, by upewnić się , że nie zawiera żadnych nawozów. Odczyn ziemi skorygowałem wapnem do wartości pH=7.
Taką mieszaninę ułożyłem na półki (na spodzie gruba folia ogrodowa), na wysokość 5cm.
Następnie ułożyłem 2 cm warstwę piasku płukanego, a dalej 2 cm warstwę samej ziemi.
Powyższe prace zakończyłem 19 marca 2005.
W tej postaci, przy braku oświetlenia i szczelnym pomieszczeniu, podłoże dojrzewało w temp. ok. 16-17 st. C, przez półtora miesiąca, tj., do 3-go maja , kiedy to miało nastąpić owocowanie.
Zachowałem wszystkie wymogi przygotowania i prowadzenia uprawy. W przypadku najmniejszych wątpliwości zwracałem się do Broadcastu z zapytaniem.

Owocowanie nie nastąpiło. Wyrosło za to sporo białej pleśni, głównie na deskach , pomimo wcześniejszej impregnacji.
Straciłem mnóstwo pieniędzy na inwestycję i przeprowadzenie uprawy (główne to: regały, dzierżawa, prąd).
Teraz zamierzam wystąpić na drogę sądową w celu odzyskania kosztów, które poniosłem wskutek sprzedania mi wadliwych preparatów przez firmę Broadcast.

I jeszcze jedno, kiedy na forum users.nethit.pl/...
Pojawiły się wypowiedzi o niepowodzeniach uprawy, Pan Dariusz Żabski – właściciel Broadcast, niemal natychmiast pojawił się, próbując się bronić i oświadczył, że nie będzie przyjmował nowych plantatorów. Wkrótce po tym przysłał mi maila z informacją, że ostatnio wyszły wadliwe serie preparatów, że robią testy i następne przyślą mi za darmo. Odpisałem mu wtedy, że jest to dla mnie nie do zaakceptowania i żeby dalej współpracować muszę mieć absolutną gwarancję powodzenia uprawy (umożliwienie mi zobaczenia istniejacej plantacji).
W odpowiedzi otrzymałem, że nie wie ile potrwają testy, a na razie zaleca wstrzymać inwestycje.

strona Broadcastu: www.grzyby.expres.com.pl...
i wcześniejsza: www.uprawiajgrzyby.webpark.pl... - jeszcze z adresem firmy i telefonami
 
Komentarzy (3) | 9.05.2005 | Drukuj | Poleć znajomemu

Napisz komentarz:

Zaloguj się by dodać komentarz.