Żagwica listkowata Grifola frondosa

Index polski  Index łaciński

Galerie obrazkowe grzybów

Żagwica listkowata  - Giifola frondosaŻagwica listkowata  - Giifola frondosaŻagwica listkowata  - Giifola frondosaŻagwica listkowata  - Giifola frondosaŻagwica listkowataŻĄgwica listkowataŻagwica listkowataŻagwica listkowataŻagiew listkowata Inne grzyby nadrzewne

Inne grzyby pod ochroną w PolsceGrzyb z polskiej czerwonej listy grzybów


Owocnik
- spotykany w postaci kępkowej. Kępki średnicy od 150 nawet do 1000 mm i wysokości do 500 mm. Od grubego trzonu nasadowego, występują liczne postaci odnóg, rozchodzących się następnie w gałązki i płaskie, blaszkowate kapelusiki, zachodzące na siebie. Grzyb jednoroczny, nadrzewny.

Kapelusz - w kolorze żółtawy, orzechowy, brązowawy lub oliwkowy, zawsze z odcieniem szarawym. Wielkość od 40 do 80 mm, cienki i kruchy. W kształcie łopatkowaty, półkolisty, wachlarzowaty i boczny. Powierzchnia łuskowata lub delikatnie kosmkowata. Brzeg zatokowato falisty.

Pory - w barwie rurek. Małe, średnicy od 0,2 do 0,5 mm i do 3 sztuk na mm. W kształcie zaokrąglone lub kanciaste, z postrzępionym brzegiem. Niezmienne.

Rurki - w barwie białe lub kremowe. Długości od 2 do 3 mm. Jednowarstwowe, zbiegające daleko na trzon.

Trzon - w kształcie nieregularnie cylindryczny, przy kapeluszu rozgałęzienie przepłaszczone. Boczny. W kolorze białawy lub kremowy. Trzon centralny, grubawy; do 25 mm grubości.

Miąższ - w barwie białawy. Mięsisty. Młody miękki i elastyczny, później skórzasty i włóknisty. W kapeluszu do 5 mm grubości. Uciśnięty lub rozkrojony, niezmienny . Gdy jest młody, ma łagodny smak, później ostry i cierpki. Zapach młodych owocników jest aromatyczny, grzybowy. Po wyschnięciu robi się nieprzyjemny.

Zarodniki - w wysypie barwy białej.

Występowanie. - spotykany od sierpnia do października w lasach iglastych i mieszanych. Najczęściej wyrasta u podstawy żywych lub martwych pni dębowych, ale może być spotykana również przy pniach grabowych lub bukowych. Bardzo rzadki.

Zastosowanie - młode owocniki jadalne i smaczne.

Jest pasożytem korzeni i części odziomkowej zaatakowanego drzewa. Powoduje zgniliznę typu białego. Spotykany wielokrotnie w tym samym miejscu z uwagi na wieloletnią walkę żywiciela z pasożytem.

Status na Czerwonej Liście: V - narażony

Gatunki podobne to: - żagwica okółkowa oraz jodłowica górska

W internecie
http://www.nifg.org.uk/sp...la_frondosa.jpg
http://www.nahuby.sk./sk/...r2005_21409.jpg
http://www.pilzepilze.de/...rondosa_kk1.jpg
http://myconormandie.free.fr/photos/342.jpg
http://www.mushroomexpert...frondosa_02.jpg
http://www.svampefestival...%20frondosa.jpg
http://www.in2.dk/svampe/svpic/GriFrond.jpg

foto: Wiesław Kamiński, Waldemar Czerniawski

 

Opracował: Termit J-Szlegier